O čem se na rychloseznamce bavit
26.4. 2013 - Speed dating tip
Dobrá konverzace je umění, které se někteří lidé učí a vylepšují roky. Na rychloseznamce máte pouze čtyři minuty na to, abyste vytvořili zábavnou a příjemnou konverzaci a udělali dobrý dojem, a to je také to, o co byste na rychloseznamce měli usilovat. Samozřejmě, že chcete zjistit, zda je s daným protějškem nějaká šance na něco dlouhodobějšího, ale je lepší nechat si těžké otázky o svých ex či dětech až na další schůzky. Jediné co se opravdu na rychloseznamce snažíte zjistit je, zda máte něco společného a jestli byste zvládli konverzaci, která trvá déle než čtyři minuty.
Doporučuje se také vyvarovat se kontroverzních témat, jakými jsou rozhovory o politice nebo náboženství. Na rychloseznamce není jednoduše na takovéto debaty dostatek času a určitě nechcete zkazit vše hned od začátku. Místo toho zkuste mluvit třeba o tom co se právě děje, to vám pomůže odhalit o tom druhém pravděpodobně daleko více než otázky o oblíbeném filmu nebo barvě. Pamatujte, že na rychloseznamku jste přišli proto, abyste se dobře bavili, poznali nové lidi, měli příjemnou nezávaznou konverzaci a vše ostatní už se z tohoto přirozeně vyvine.
Nezapomeňte také na to, že neverbální komunikace hraje ve výběru potenciálního partnera mnohdy i daleko větší roli než ta verbální. Kolikrát ani tolik nezáleží na tom, jak praštěnou či jednoduchou konverzaci u stolečků povedete, ale je důležité začít rozhovor s úsměvem. Pomůžete tím tomu druhému uvolnit se a snáze prolomíte ledy.
Pro někoho je konverzace s naprosto neznámým člověkem samozřejmostí a improvizace je denním chlebem. Nicméně, jestliže do této skupiny úplně nespadáte, je lepší si nějaké otázky na začátek připravit. Běžné otázky na rychloseznamce budou vždy o zájmech a zálibách a o tom, jaké má kdo zaměstnání. Není ale vůbec na škodu pokusit se být originální, rozesmát toho druhého a vzbudit v něm nefalšovaný zájem. Snažte se vyhnout otázkám, které generují odpovědi ano/ne, z takových mnoho konverzace nevykřešete. Zamyslete se nad tím, co Vás samotné zajímá a baví a co se chcete o druhých dozvědět. Pravděpodobně budete chtít odhalit něco o povaze a osobnosti daného člověka; k tomu dobře poslouží otázky typu "co by dělal kdyby...".
Poté co Váš protějšek odpoví, řekněte něco, co podpoří konverzaci, rozviňte ji, přidejte svůj vlastní názor a podělte se o vlastní zkušenosti s daným tématem. Většinou lidé mluví o tom, co je nejvíce zajímá, proto se snažte konverzaci podpořit jak nejlépe dovedete. Když máte pocit, že je třeba přejít na jiné téma, snažte se to udělat nenuceně a přirozeně. Buďte opatrní, abyste jen nestříleli otázky jako u výslechu bez Vašeho vlastního zapojení, anebo druhý extrém, abyste nemluvili příliš sami o sobě bez známky zájmu o toho druhého.
Ovšem to nejdůležitější na rychloseznamce je být uvolnění a bavit se poznáváním druhých. Nakonec umění lehké konverzace, flirtu a schopnost začít se bavit s někým naprosto neznámým může přijít vhod kdykoliv. Takže začněte s rychloseznamkou ihned!
Je nespočet otázek a témat, které můžete na rychloseznamce použít, zde jsou pro inspiraci některé z nich. Ale buďte připraveni s vlastními odpovědmi pokud se stoly otočí a Vy dostanete stejnou otázku. Snažte se ale odpovědi neanalyzovat příliš hluboce. Jen si udělejte mentální poznámku jestli s daným člověkem plynula konverzace volně, byl Vám sympatický a nechte zbytek na později. Seznam otázek na rychloseznamku